Дирекція художніх виставок України спільно з  Національним музеєм літератури України презентувала культурно-мистецький проект «Мистецькі родини».

Цього року виповнюється 90 років від дня народження Георгія Якутовича (1930-2000) – Народного художника України, Академіка АМ України, Лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка (1983, 1991).

Георгій Якутович – корифей українського мистецтва ХХ століття, який увійшов в його історію як неперевершений майстер станкової графіки, ілюстрації, художник кіно.

Протягом своєї творчості митець багато та плідно працював над ілюстраціями до української класики. Взірцями графічної майстерності та художньої інтерпретації тексту стали його ілюстрації до повістей Михайла Коцюбинського «Fata morgana» (1959), « Тіні забутих предків» (1967), Івана Франка «Захар Беркут» (1971); збірки оповідань Василя Стефаника «Кленові листки» (1977), повісті Миколи Гоголя «Вій» (1989). Його завжди глибоко цікавила українська культура, етнографія та історія, що знаходило відображення у всій його творчості, зокрема ілюстраціях до славетних стародавніх літописів «Слово про Ігорів похід» (1977) та «Повість минулих літ» (1981).

Видатний внесок Георгій Якутович зробив і в український кінематограф – саме він був художником декорацій та костюмів у всесвітньовідомих «Тінях забутих предків» Сергія Параджанова.

Звершення української образотворчості ХХ– початку ХХІ століття визначають не тільки непересічні особистості, а також видатні мистецькі династії.

На виставці експонуються твори ще трьох самобутніх художників – представників цієї славної мистецької родини: двох синів Георгія Якутовича – Сергія та Дмитра, а також Ольги, дружини старшого сина Сергія.

Сергій Якутович (1952-2017) – закінчив Київський державний художній інститут (1977, майстерня Василя Чебаника); заслужений художник України; член-кореспондент АМ України; Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка (2004).

Яскравий представник київської графічної школи, що досяг високої майстерності у володінні графічними техніками (зокрема офорту), Сергій Якутович став відомий своїми ілюстраціями до світової та української класики: «Три мушкетери» Александра Дюма, епосу «Трістан та Ізольда», «Тарас Бульба» Миколи Гоголя, «Перикоп» Івана Горчара та ін.

Якщо для творчого метода Георгія Якутовича характерна епічна узагальненість, що відтворює потужний рух історії та людського буття, в творах Сергія завжди присутній глибоко індивідуальний погляд – закарбовані прикмети часу, неповторність конкретної миті, що яскраво відображено у станкових серіях 80-х років: «Передчуття сьогодення» (1982); «Час Х» (1983); «Сьогодні і завжди» (1986). Подекуди художник вдається до інтелектуальної гри, що в цілому характерна для літератури та мистецтва 80-х («Шиллер-чартек», 1886), часом іронізує над людськими «слабостями» («Універсам», 1997, «Кінець програми», 1988).

Ольга Якутович (народилась 1959) – закінчила Московський поліграфічний інститут, 1973. У чудовій піднесеній за настроєм кольоровій гравюрі «Час надій» (1987) затамований романтичний дух переломних років, їхніх кращих поривань та надій.

Вчителями молодшого сина Дмитра (народився 1958) були справжні корифеї українського мистецтва: Григорій Гавриленко, Михайло Ванштейн, Ольга Рапай та його батько – Георгій Якутович. У вишуканому колориті та фактурній довершеності його творів: «Великодній натюрморт» (1995), «Квіти в інтер`єрі» (1996), віддзеркалені високі традиції київської школи, а також любов до  світу української народної культури, успадкована від батька.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Verified by MonsterInsights