Імпреза
Килимарство Степана Ганжі
до 75-річчя від дня народження Степана Ганжі
з колекції Дирекції художніх виставок України
Національний історико-культурний заповідник «Качанівка»
Виставка єкспонується до 30 червня 2017 р.
Дирекція художніх виставок України представляє виставку рукотворних килимів Степана Ганжі в лицарській залі палацу Тарновських, який знаходиться в найвідомішому культурно-мистецькому осередку «Качанівка», визнаному одним з семи чудес України.
Степан Ганжа народився 18 квітня 1942 року на Поділлі у селі Жорнище Іллінецького району Вінницької області в родині знаного гончара Олександра Дорофійовича Ганжі і як митець формувався ще з самого дитинства.
Пройшовши складні життєві університети і не цураючись найтяжчої праці, Степан Ганжа сформував себе як блискучий артист балету, багатогранний художник, поет-лірик і як неперевершений митець-килимар.
Яскраве артистичне минуле – був солістом балету знаменитого хору імені Григорія Верьовки, – вкарбувалося в плоть і кров: а це барвисті строї артистів, прекрасні пісні рідного краю, дивовижна архітектура світових столиць, найкращі музеї, різнобарвна екзотика народного мистецтва країн, де йому пощастило побувати. Шквали овацій супроводжували натхнену працю українських артистів і серед них Степана. Та вік танцівника скороминучий – 20 років стажу і на пенсію.
«Якось в одну з безсонних ночей мене раптом немов осяяло, – розповідає автор – згадалося як тато колись огороджував двір. Позабивав вербові кілочки, а між ними снував павутиною, нанизував лозові гілочки. Я допомагав йому, подавав галузки. І такий красивий тин вийшов, немов килим, справжній витвір мистецтва. Отож подумалося: а чому б собі не взяти цей принцип за основу». Так і вчинив. Сам виготовив велику раму, понабивав гачків, змайструвавши приспособу, на якій і досі тче свої диво-килими.
А починав він свою образотворчу працю вправно, з кожним твором набуваючи майстерності. Це дивні розписи, декоративні панно, натюрморти, психологічні портрети, жанрові сюжети, книжкова графіка. Але не цьому він не зупинився і взявся самотужки опановувати найскладніший різновид художньої творчості – килимарство. І тут на повну силу проявилась його істинна сутність – одержимий потяг до мистецтва.
За короткий час Степан Ганжа здобув славу одного з самобутніх сучасних митців, творчість якого відзначена званням заслуженого майстра народної творчості України, преміями імені Данила Щербаківського, Катерини Білокур, Сергія Колоса та найвищою нагородою – Національною премією України імені Тараса Шевченка.
В експозиції представлено 10 килимів виконаних автором, які увійшли до класики сучасного килимарства. З них 4 килими – «Чумацький шлях», «А вже весна», «І слава і воля», «Павичі» Степан Олександрович подарував Дирекції виставок України.
Особливістю творчості митця є власноручне виконання килимів, відтворюючи які він інколи по три-шість місяців не відходить від ткацького верстата в своїй однокімнатній квартирі. Митець опанував силу силенну матеріалів з усіх областей України, освоїв і старе килимарство і новітнє. Він не копіює давні зразки народних килимів, а творить свій світ, дотримуючись основ і традицій, як по формі так і по змісту. Гама його килимів стримана, тяжіє до півтонів.
Його килими дивують пісенними сюжетами, досконалістю форм, тонами та відтінками, витворені багатющою уявою, а уява та на генетичному рівні пов’язана зі споконвічними традиціями його рідного Поділля. Вони співають бо омузичені ніжним серцем, залюбленим в красу рідного краю, про що свідчать назви: «Ще треті півні не співали», «В похід з полуночі», «Ой, Морозе, Морозенку», «Із-за гори з-за лиману», «А вже весна», «Павочка ходить, пір’ячко ронить», «Квіти Поділля».
Улюблені теми його робіт: дерево життя, квіти, птахи, вершники на конях. Всі сюжети орнаментовані традиційними народними узорами, рослинно-квітковим декором, геометричними образами та символами народного мистецтва – квадрати, ромби, трикутники, кола та півкола, розетки і все конструктивно та органічно вписується в канву килима.
Мистецтво Степана Ганжі нове, вагоме і самобутнє художнє слово в сучасному народному килимарстві з глибокими національними традиціями, які він віртуозно застосовує у власній інноваційності.
Унікальні твори митця переконують у тому, що килимарство це високохудожнє мистецтво, яке зібрало в собі міфологію, народну пісенну творчість, відлунює героїчними сторінками історії, краси рідного Поділля і вабить нас у світ Краси і Любові.