з колекції Дирекції художніх виставок України
з колекції родини Одайників

Місце проведення: Національний історико-культурний заповідник «Качанівка»,
с. Качанівка, Ічнянський район, Чернігівська область
Термін проведення: з 08 вересня по 26 жовтня 2018 року

Дирекція художніх виставок України та Національний заповідник «Качанівка» відкривають спільну виставку «Подарунок для Оксани» присвячену до ювілею Одайник Оксани Вадимівни.

Життєдайне мистецтво видатної родини Одайників складає цілу епоху в історії вітчизняного мистецтва. Мистецька спадщина видатної родини Одайників зберігається в колекціях майже 100 музеїв світу.

Одайник Вадим Іванович – родоначальник династії художників Одайників.

В. І. Одайник  вступив на самостійний творчий шлях на початку 50-х років, молодий за віком, та зрілий за життєвим досвідом, пізнавший справжню ціну життя. Під час Великої Вітчизняної війни 17-річний юнак пішов на фронт і відважно воював у танкових частинах. Тяжке поранення ледве не завадило його палкій мрії – стати художником.

За яку б тему не брався Вадим Одайник, його ідейно-творча позиція завжди чітка й неоднозначна. Він пробує свої сили в різноманітних живописних жанрах – тематичній картині, портреті, пейзажі, натюрморті. Його творчість набуває широкого тематичного звучання – серед творів В.Одайника визначне місце займають героїчні події громадянської війни, стійкості радянських людей в роки Великої Вітчизняної війни, провідною в мистецтві Вадима Одайника виступає лірико-героїчна тема. Подвиг нашого народу у суворих воєнних випробуваннях і трудових звершеннях правдиво відтворений у монументальних картинах “‘Затишшя” (1970) та “Будівни­ки Київської ГЕС” (1963). Нарешті постійним імпульсом для творчості стає для митця інтерес до життя робітничого класу, колгоспного селянства, до образів сучасності у всій їхній багатомірності і красі.

Ще в 50-х роках Вадим Одайник став постійно наїздити у Закарпаття для збирання етюдного матеріалу. Це захоплення красою природи та людьми цього краю згодом вилилося в численні картини, портрети, пейзажі.

В роботі над пейзажами Закарпаття любов митця до насиченого кольору, що спостерігалася ще в студентські роки, здобула новий стимул, сприяла посиленню декоративності в живопису, його підвищеного звучання.

Є у творчості В.Одайника тема, до якої він постійно повертається, знаходячи для її втілення усе нові й нові художні засоби. Це тема молоді, зокрема молодої сім’ї, красивої своєю молодістю, щастям нового життя, дружби.

 

Одайник-Самойленко Зоя Олександрівна дружина Вадима, мати Оксани та Сергія Одайників. Вона видатний художник-живописець, автор численних жанрових полотен, портретів, пейзажів, натюрмортів. Герої картин художниці – люди високого духовного життя. Ці риси об’єднують їх у єдине ціле, виявляючи їхню типовість, причетність до сучасності.

Зоя Олександрівна вміє показати різноманітні характери, передати психологію своїх героїв.

Багато творів художниці 70-х років позначено прагненням до монументального вираження композиції, образу. Її натюрморти пронизані світлом, емоційні портрети дітей вражають.

Великий вплив на творчість, світогляд, становлення художниці мав живописець Вадим Одайник. Їй притаманна внутрішня емоційність, любов до людей, серце, яке прагне осягнути найвищі сфери буття. Її роботами захоплюються не тільки ті, хто давно знає її творчість, а й ті, хто вперше знайомиться з доробком художниці.

Особистий внесок Зої Одайник-Самойленко у скарбницю сучасного вітчизняного мистецтва надзвичайно вагомий. Жила і працювала в м. Києві.

У творчій родинній атмосфері та прекрасному колі художньої інтелігенції (Т. Яблонська, Є. Волобуєв, С. Шишко, Б. Рапопорт та ін.) формувався духовний світ Сергія  й Оксани Одайників, котрі наслідували сімейну професію. Обидва здобули блис­кучу освіту: закінчили Республіканську художню середню школу імені Т. Г. Шев­ченка й Київський державний художній інститут.

С.Одайник працює в галузі станкового живопису та монументально-декоративного мистецтва. Твори зберігаються в Національному художньому музеї України, обласних художніх музеях, приватних колекціях в Україні та за кордоном.

У 2002 році йому було  присвоєно звання Заслужений художник України.

Творчість Оксани Вадимівни Одайник добре знана в Україні та за кордоном, про що свідчать персональні та міжнародні виставки, публікації і телефільми про неї. З 1968 р. створила понад 1000 живописних творів в жанрі тематичної картини, портрету, пейзажу та натюрморту. Яскраві, емоційно насичені полотна Оксани Одайник сповнені внутрішньої сили і гармонії, використовує техніку олійного живопису.

Головний принцип, що об’єднує полотна, написані О.Одайник у різні періоди – це постійні експерименти з формою та кольором. Пройшовши період абстрактного живопису художниця знову повертається до своїх улюблених жанрів, до пейзажу, натюрморту та квіткових композицій. У них — відчуття первісної зрідненості з могутністю рідної землі, мальовнича згадка про чудову природу України, де народилась і живе Оксана.

В останні роки мисткиню запрошують до Китаю, де вона має велику кількість поціновувачів свої творів та створює там неймовірні картини, одна з перших робіт, яка буде представлена в експозиції, – «Перше враження. Китай», твір вражає своєю насиченістю емоціями, кольором та передає стан художниці під час його написання.

Захоплення декоративним, народним та образотворчим мистецтвом виплекало багатогранну натуру обдарованої художниці. Сьогодні вона разом зі своїм чоловіком – талановитим художником Михайлом Двоєглазовим, донькою-художницею Катериною, онукою-студенткою НАОМА Марією новими творчими здобутками вшановує мистецьку спадщину своїх батьків – зорганізовує спільні родинні виставки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Verified by MonsterInsights