14 та 15 травня відбулась Всеукраїнська науково-практична конференція “Місія музею ХХІ століття”, присвячена 100-річчю Полтавського художнього музею (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка.

Конференція проходила в рамках ювілейних заходів музею. Мета – аналіз сучасного стану музейного життя, роль і місце музею в процесах світової глобалізації та духовно-культурного відродження нації, формування нового типу музею, його трансформації, як соціокультурного інституту, відповідно до вимог часу.

До участі у работі конференції запрошувались працівники музеїв, архівів, бібліотек, науковці, викладачі, митці та всі зацікавлені в обговоренні нагальних тем, що стосуються музеної справи в Україні.

Зі своєю  доповіддю, що викладена нижче, на Всеукраїнській науково-практичній конференції виступала Лавренова Надія Василівна, головний зберігач фондів Дирекції художніх виставок України.

Важливим вектором в роботі Дирекції, що яскраво вирізняє її серед інших музейних установ, залишається активна співпраця з регіональними музеями, також стимулювання розвиту культурних осередків по всій Україні шляхом їх залучення до культурно-мистецького процесів і подій.

На 2018 рік  Дирекція отримала велику кількість заявок на проведення культурно-мистецьких заходів від музеїв та інших мистецьких установ із різних регіонів України, що засвідчує багаторічний позитивний досвід співпраці з ДХВУ. Дирекція отримала заявки від Черкаського обласного художнього музею, Національного історико-культурного заповідника  «Качанівка», Художнього виставкового залу  Енергодарської міськради Запорізької області, Вінницького обласного художнього музею, Чернівецького обласного художнього музею тощо. У 2018 року виставки та культурно-мистецькі проекти Дирекції з успіхом відбулись у Києві, Одесі, Черкасах, Вінниці, Енергодарі, Кмитові, Качанівці та ін.

 

Обов`язково треба сказати про найбільш резонансні виставки та проекти дирекції останніх років:

У 2017 році художня громадськість відзначала сторічний ювілей від дня народження Народного художника України, академіка АМ України, Героя України, Тетяни Нилівни Яблонської. Робота Дирекції у 2017 мала на меті широке та різнопланове висвітлення творчості цієї всесвітньо відомої української художниці. Виставка «Лірика», на якій були представлені твори Т.Н. Яблонської з фондової колекції ДХВУ, з великим успіхом пройшла у Національному музеї літератури України (лютий-березень). У Черкаському обласному художньому музеї з успіхом відбулась ювілейна виставка творів художниці з фондової збірки ДХВУ (серпень-жовтень). До виставки «Лірика» Дирекцією було видано науковий каталог.

Найбільш масштабними  з них були: культурно-мистецький проект «Метаморфози фемінності». Українське мистецтво ХХ – початку ХХІ століття» (в рамках арт-фестивалю «Княжа родина/Regio genos») у виставкових залах «Хлібня» Національного заповідника «Софія Київська».

Проект був присвячений проблемі репрезентації фемінності (жіночності) в українському мистецтві доби після Другої світової війни – по сьогодні. Як відомо, саме в 1950-70-ті роки у світі зародився і поширився рух неофемінізму, серед завдань якого було виявлення різноманітних механізмів пригнічення жінки, подолання стереотипів класичної маскулінної культури, переоцінка з цих позицій мистецької спадщини. Культурно-мистецький проект «Метаморфози фемінності» ставив на меті дослідити роль образотворчого мистецтва у інтерпретації та ретрансляції національних уявлень про «жіноче» в історичній перспективі. Різноманітні підходи до розуміння та репрезентації фемінності, ролі жінки в соціально-економічних та культурних процесах були продемонстровані на прикладі творів класиків українського мистецтва другої половини ХХ століття (К.Трохименко, М.Глущенко, М.Дерегус, Г.Меліхов, Ю.Луцкевич. І.Коломієць, Г.Неледва, К. Ломикін, М.Гуйда, О.Одайник, О.Отрощенко, О.Слєта, А.Чебикін, Н.Ніколайчук, Т.Бахтова та ін.); майстрів, які прийшли в мистецтво у 1980-1990-х рр.- О.Аполлонов, А.Левицький, О.Придувалова, А.Александрович, В.Попов, І.Єремєєва, О.Ворона-Адаменко та ін.; молодих художників – А.Духовична, М.Шерстюк, І.Канівець, Ю.Підкурганна, М.Завальний та ін. На виставці було представлено більше ста творів з фондової збірки ДХВУ. Протягом виставки співробітниками Дирекції, з метою поглибленого ознайомлення відвідувачів з фондовою збіркою ДХВУ та концепцією культуро-мистецького проекту, проводились лекції.

Також,  культурно-мистецькі проекти «Київ – Одеса. Знаки і метафори міського простору», у партнерстві з Одеським музеєм західного і східного мистецтва та Одеським музеєм сучасного мистецтва; «Вогонь і світло» (в рамках програми «Мистецтво хрещене вогнем»), у партнерстві з Національним заповідником «Софія Київська» (див. прес-реліз!). До Дня архітектури України у Національному заповіднику «Софія Київська», відбулась презентація каталогу «Київські рекреації», підготовленого до друку та виданого Дирекцією. Цей масштабний проект був присвячений мистецькій рецепції природного та історико-культурного ландшафту столиці України.  Презентація каталогу «Київські рекреації» мала гучний резонанс у мистецькому середовищі.

Дирекція художніх виставок України, яка  минулого року відзначила свій 80-річний ювілей–  унікальна  культурно-мистецька  інституція,  діяльність якої поєднує  поповнення  державного художнього фонду  та  активну виставкову діяльність,  з  метою популяризації  в Україні та за її межами кращих надбань  українського образотворчого мистецтва.

Колекції ДХВУ віддзеркалює все розмаїття українського мистецтва ХХ—початку ХХ1 століття в кращих його  взірцях.  В  ній зберігаються унікальні твори  всесвітньо відомих  українських художників: Т.Яблонської, С. Шишка, Є. Волобуєва, М. Глущенка, О. Шовкуненка,  М. Примаченко та багатьох  інших.

Важливим напрямком в роботі Дирекції  залишається  активна співпраця з регіональними музеями.  Серед її  партнерів: Національний історико-культурній заповідник «Качанівка», Національний історико-культурній заповідник  «Чернігів  Стародавній», художні музеї  Вінниці, Черкас, Одеси, Львова, Луцька,  Шостки та багато інших.

Доповідач – Головний зберігач фондів Дирекції художніх виставок України, Лавренова Надія Василівна.

 

 

Від dhvu

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *